Music Competition

VEENA SHESHANNA COMPOSITIONS

SENIOR VOCAL      :           1st Prize           ABIJNA RAO

JUNIOR VOCAL      :           1st Prize           MALAVI. G

                                            2nd Prize          SHREEKIRAN JOSYER. G

                                                    3rd Prize           VIBHAV NARASIMMAN

 

INSTRUMENTAL-SENIOR :  1st Prize        THANMAYI. U (Violin)

                                                       2nd Prize     SURABHI GOPAL (Veena)
                                               

INSTRUMENTAL-JUNIOR :  1st Prize  VIDHYASHREE VIJAYAKANNAN (Veena)

                                                       2nd Prize      ANANYA. P.S (Violin)

PALLAVI - VOCAL

1st Prize           ABIJNA RAO

2nd Prize          VIBHA. R

KONNAKKOL

SENIOR                                 :           1st Prize           MITHUN SHAKTII. S

JUNIOR                                 :           1st Prize           ADITI SIMHA

                                                            2nd Prize          AARABHI S. RAO

PERCUSSION-MRUDANGA

SENIOR                                 :           1st Prize           PRANAV S. BALAKRISHNA

                                                            2nd Prize          KRISHNA VEDANTA

                                                            3rd Prize           ABHIRAM NITIN

Consolation     SRIKARA

PERCUSSION-MRUDANGA

JUNIOR                                 :           1st Prize           SAMARTH. B.S

                                                            2nd Prize          ADITYA. S
                                                                                      M.K. PRAJWAL NARAYAN

                                                            3rd Prize           SKANDA MANJUNATH

                                                            Consolation     1) THUSHAAR H. VASISHT
                                                                                               
                                                                                      2) DHRU VIJAY

INSTRUMENTAL - Violin/Flute/Veena

SENIOR                                 :           1st Prize   GOVINDA MADHAVA.B.S  (Violin)

                                                            2nd Prize          THANMAYI. V (Violin)

                                                            3rd Prize           SUMANTH SRIDHAR (Flute)

Consolation     RUTHA. K.J (Violin)

JUNIOR - VEENA & FLUTE

1st Prize  VIDHYASHREE VIJAYAKANNAN (Veena)

2nd Prize          POONGOVAL. V (Veena)

3rd Prize           AARUSHI HARISH (Flute)

Consolation    AARABHI S. RAO (Flute)

JUNIOR - VIOLIN

                                                           1st Prize           KUSHAL. B.R
                                                                                           MEDHA. H

                                                            2nd Prize          SOUMYASHRI PHANIVEDALA

                                                            3rd Prize           1) PRADYUTI. S

                                                                                      2) SARANGA BHAGAVATH

SUB-JUNIOR THYAGARAJA COMPOSITIONS

1st Prize           ISHAAN IYER
        2nd Prize          SAANVI S. JOIS
            3rd Prize           RISHABH. V DIXIT

Consolation         1) SHREENANDAN  JOYSER
2) MAITRI

SUB-JUNIOR PURANDARA DASA COMPOSITIONS

                                                           1st Prize           VIBHA RAGHAVENDRA

                                                            2nd Prize          POONGOVAL. V

                                                            3rd Prize           ANJALI. V

Consolation                                     1) ABHINAV KANDALA

                                                           2) ANIRUDDH KRISHNA
                                                           3) SOWMYASRI VISHNUBHAT

SENIOR - VOCAL

                                                :           1st Prize           OMKAR AMARNATH

                                                            2nd Prize          ASHWEEJA UDUPA

                                                            3rd Prize           1) PRANAVI BERIKE

                                                                                      2) SUHAS. Ms

 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
     Copyright © reserved for Bangalore Gayana Samaja